FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MCP8021-5015H/KEXVAO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MCP8021-5015H/KEXVAO
  • Package: -
  • Stock: 7335
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tube
Product Status Active
Applications General Purpose
Mounting Type -
Package / Case -
Supplier Device Package -
Other Names 150-MCP8021-5015H/KEXVAO
Standard Package 50
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Voltage - Supply 4V ~ 40V
Output Configuration Half Bridge (3)
Current - Output 500mA
Function Controller - Speed
Interface Analog, PWM
Voltage - Load 6.25V ~ 29V