FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MCP8022T-5015E/NHX
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MCP8022T-5015E/NHX
  • Package: 40-VFQFN Exposed Pad
  • Stock: 8433
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Package / Case 40-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 40-VQFN (5x5)
Base Product Number MCP8022
RoHS Status ROHS3 Compliant
REACH Status REACH Unaffected
Other Names 150-MCP8022T-5015E/NHXTR
Standard Package 3,300
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Voltage - Supply 4.5V ~ 40V
Output Configuration Half Bridge (3)
Current - Output 500mA
Function Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
Interface PWM
Voltage - Load 12V