FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MCP8022T-5015H/SBX
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MCP8022T-5015H/SBX
  • Package: 38-TFSOP (0.173
  • Stock: 4924
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Applications Automotive
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package 38-TSSOP-EP
Base Product Number MCP8022
RoHS Status ROHS3 Compliant
REACH Status REACH Unaffected
Other Names 150-MCP8022T-5015H/SBXTR
Standard Package 2,500
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Voltage - Supply 4.5V ~ 40V
Output Configuration Half Bridge (3)
Current - Output 500mA
Function Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
Interface PWM
Voltage - Load 12V