Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MCU110N08Y-TP
  • Manufacturer: Micro Commercial Co
  • Product NO: MCU110N08Y-TP
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 110A (Tc) 83W Surface Mount DPAK (TO-252)
Parameters
Mfr Micro Commercial Co
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 110A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 95 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6500 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 83W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK (TO-252)
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number MCU110
N-Channel 80 V 110A (Tc) 83W Surface Mount DPAK (TO-252)