Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MD100C16D1N
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: MD100C16D1N
  • Package: Module
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode Array 1 Pair Series Connection 1600 V 100A Chassis Mount Module
Parameters
Mfr Yangjie Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.35 V @ 300 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 6 mA @ 1600 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package D1N
Diode Array 1 Pair Series Connection 1600 V 100A Chassis Mount Module