FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MD100K12D1
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: MD100K12D1
  • Package: Module
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode Array 1 Pair Common Cathode 1200 V 100A Chassis Mount Module
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 300 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 1200 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package D1
Diode Array 1 Pair Common Cathode 1200 V 100A Chassis Mount Module