Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MD250S16NM3
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: MD250S16NM3
  • Package: Module
  • Stock: 600
  • Bulk purchase price:
  • Description: Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.6 kV Chassis Mount M3
Parameters
Mfr Yangjie Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Diode Type Three Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 1.6 kV
Current - Average Rectified (Io) 250 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 300 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 1600 V
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package M3
Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.6 kV Chassis Mount M3