Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MD50H16FJ
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: MD50H16FJ
  • Package: Module
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: Bridge Rectifier Single Phase Standard 1.6 kV Chassis Mount FJ
Parameters
Mfr Yangjie Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Diode Type Single Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 1.6 kV
Current - Average Rectified (Io) 50 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 1600 V
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package FJ
Bridge Rectifier Single Phase Standard 1.6 kV Chassis Mount FJ