Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MD60S08M2
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: MD60S08M2
  • Package: Module
  • Stock: 800
  • Bulk purchase price:
  • Description: Bridge Rectifier Three Phase Standard 800 V Chassis Mount M2
Parameters
Mfr Yangjie Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Diode Type Three Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 800 V
Current - Average Rectified (Io) 60 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 300 µA @ 800 V
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package M2
Bridge Rectifier Three Phase Standard 800 V Chassis Mount M2