Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MF150C06F2
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: MF150C06F2
  • Package: F2 Module
  • Stock: 800
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode Array 1 Pair Series Connection 600 V 150A Chassis Mount F2 Module
Parameters
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Series Connection
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.6 V @ 150 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 130 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 600 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case F2 Module
Supplier Device Package F2
Mfr Yangjie Technology
Series -
Package Bulk
Diode Array 1 Pair Series Connection 600 V 150A Chassis Mount F2 Module