Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MF200U12F2
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: MF200U12F2
  • Package: Module
  • Stock: 800
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 1200 V 200A Chassis Mount F2
Parameters
Mfr Yangjie Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Current - Average Rectified (Io) 200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.3 V @ 200 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 110 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package F2
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C
Diode 1200 V 200A Chassis Mount F2