Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MF300U05F6
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: MF300U05F6
  • Package: Module
  • Stock: 600
  • Bulk purchase price:
  • Description: Diode 500 V 300A Chassis Mount F6
Parameters
Mfr Yangjie Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 500 V
Current - Average Rectified (Io) 300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 300 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 155 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 500 V
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package F6
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C
Diode 500 V 300A Chassis Mount F6