Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MG300HF12TLC2
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: MG300HF12TLC2
  • Package: Module
  • Stock: 600
  • Bulk purchase price:
  • Description: IGBT Module Trench Single Switch 1200 V 300 A 1700 W Chassis Mount
Parameters
Mfr Yangjie Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
IGBT Type Trench
Configuration Single Switch
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 300 A
Power - Max 1700 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 300A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 18.4 nF @ 25 V
Input Standard
NTC Thermistor No
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package -
IGBT Module Trench Single Switch 1200 V 300 A 1700 W Chassis Mount