Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MG40P12E1
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: MG40P12E1
  • Package: Module
  • Stock: 800
  • Bulk purchase price:
  • Description: IGBT Module Three Phase Inverter with Brake 1200 V 40 A 166 W Chassis Mount
Parameters
Mfr Yangjie Technology
Series -
Package Bulk
Product Status Active
IGBT Type -
Configuration Three Phase Inverter with Brake
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Power - Max 166 W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 25A
Current - Collector Cutoff (Max) 1 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 1.6 nF @ 25 V
Input Three Phase Bridge Rectifier
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package -
IGBT Module Three Phase Inverter with Brake 1200 V 40 A 166 W Chassis Mount