Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC2205-1.5YML
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC2205-1.5YML
  • Package: 10-VFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 41
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 600mA 10-VFDFN Exposed PadThe best way to save cost in purchasi
Parameters
Manufacturer Micrel Inc.
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 10-VFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 10-VDFN (3x3)
Standard Package 1
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Number of Outputs 1
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Topology Buck
Frequency - Switching 2MHz
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Function Step-Down
Voltage - Input (Min) 2.7V
Synchronous Rectifier Yes
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 600mA 10-VFDFN Exposed Pad