Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC29201-12BUTR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC29201-12BUTR
  • Package: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 24
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA TO-263-5
Parameters
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.75V @ 400mA
Current - Output 400mA
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
Current - Supply (Max) 15 mA
PSRR -
Control Features Enable, Error Flag
Protection Features Load Dump, Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package TO-263-5
RoHS Status Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Affected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 750
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA TO-263-5