Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC29201-3.3BT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC29201-3.3BT
  • Package: TO-220-5
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA TO-220-5
Parameters
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.75V @ 400mA
Current - Output 400mA
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
Current - Supply (Max) 12 mA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-5
Supplier Device Package TO-220-5
RoHS Status RoHS non-compliant
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA TO-220-5