FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC2920A-12WT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC2920A-12WT
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3612
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA TO-220-3
Series -
Package Tube
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.75V @ 400mA
Current - Output 400mA
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
Current - Supply (Max) 12 mA
PSRR -
Control Features -
Protection Features Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Supplier Device Package TO-220-3
Base Product Number MIC2920
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA TO-220-3