FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC2920A-3.3BS
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC2920A-3.3BS
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9279
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA SOT-223-3
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.75V @ 400mA
Current - Output 400mA
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
Current - Supply (Max) 12 mA
PSRR -
Control Features -
Protection Features Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package SOT-223-3
Base Product Number MIC2920A-3.3
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 78
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 400mA SOT-223-3