FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC29300-3.3WU
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC29300-3.3WU
  • Package: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263-3
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Series -
Package Tube
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 3A
Current - Output 3A
PSRR -
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device Package TO-263-3
Base Product Number MIC29300
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263-3