FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC29301-12BU
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC29301-12BU
  • Package: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263-5
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 3A
Current - Output 3A
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package TO-263-5
RoHS Status RoHS non-compliant
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 50
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263-5