FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC293713.3BU
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC293713.3BU
  • Package: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4891
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 750mA TO-263-5
Parameters
Mfr Micrel Inc.
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.75V @ 750mA
Current - Output 750mA
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
Current - Supply (Max) 25 mA
PSRR -
Control Features Enable, Error Flag
Protection Features Load Dump, Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package TO-263-5
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 750mA TO-263-5