FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC2940A-3.3BU TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC2940A-3.3BU TR
  • Package: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2351
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.25A TO-263-3
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 1.25A
Current - Output 1.25A
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Current - Supply (Max) 70 mA
PSRR -
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device Package TO-263-3
Base Product Number MIC2940A-3.3
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.25A TO-263-3