FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC37139-2.5YS TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC37139-2.5YS TR
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4442
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A SOT-223-3
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
PSRR -
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package SOT-223-3
Base Product Number MIC37139
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A SOT-223-3