FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC37150-1.5WR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC37150-1.5WR
  • Package: Spak-3 (3 Leads + Tab)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7777
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A S-PAK-3
Series -
Package Tube
Product Status Active
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 1.5A
PSRR -
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Spak-3 (3 Leads + Tab)
Supplier Device Package S-PAK-3
Base Product Number MIC37150
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 48
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A S-PAK-3