FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC37300-3.3WR-TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC37300-3.3WR-TR
  • Package: Spak-3 (3 Leads + Tab)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A S-PAK-3
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) -
Current - Output 3A
PSRR -
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Spak-3 (3 Leads + Tab)
Supplier Device Package S-PAK-3
Base Product Number MIC37300
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 750
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A S-PAK-3