FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC37301-2.5YME-TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC37301-2.5YME-TR
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8994
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A 8-SOIC-EP
Parameters
Package Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 3A
Current - Output 3A
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package 8-SOIC-EP
Base Product Number MIC37301
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Series -
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A 8-SOIC-EP