FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC37501-1.8BR TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC37501-1.8BR TR
  • Package: SPak-7 (7 leads + Tab)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6676
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5A S-PAK-7
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 5A
Current - Output 5A
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SPak-7 (7 leads + Tab)
Supplier Device Package S-PAK-7
Base Product Number MIC37501-1.8
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 750
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5A S-PAK-7