FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC39300-2.5WUTR
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC39300-2.5WUTR
  • Package: TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7823
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263-3The best way to save cost in purchasing electronic compon
Parameters
Manufacturer Micrel Inc.
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device Package TO-263-3
Standard Package 1
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.55V @ 3A
Current - Output 3A
PSRR -
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A TO-263-3