FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC4576-3.3BU TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC4576-3.3BU TR
  • Package: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7484
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3A
Frequency - Switching 200kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package TO-263-5
Base Product Number MIC4576
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 750
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3A TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA