FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC4680-2.5BM TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC4680-2.5BM TR
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2298
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 1.3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Parameters
Series SuperSwitcher™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 34V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1.3A
Frequency - Switching 200kHz
Synchronous Rectifier No
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number MIC4680
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 1.3A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)