FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC49150-1.2YMM-TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC49150-1.2YMM-TR
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9925
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A 8-MSOP
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-MSOP
Base Product Number MIC49150
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A 8-MSOP