FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC49150-1.8WR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC49150-1.8WR
  • Package: SPak-5 (5 leads + Tab)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A S-PAK-5The best way to save cost in purchasing electronic compo
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SPak-5 (5 leads + Tab)
Supplier Device Package S-PAK-5
Standard Package 81
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 1.5A
Current - Output 1.5A
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A S-PAK-5