FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC49200-1.2WR TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC49200-1.2WR TR
  • Package: SPak-5 (5 leads + Tab)
  • Stock: 8894
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2A S-PAK-5
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.625V @ 2A
Current - Output 2A
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SPak-5 (5 leads + Tab)
Supplier Device Package S-PAK-5
Base Product Number MIC49200
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 750
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2A S-PAK-5