FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC49300-1.2WR-TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC49300-1.2WR-TR
  • Package: SPak-5 (5 leads + Tab)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A S-PAK-5
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 3A
Current - Output 3A
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SPak-5 (5 leads + Tab)
Supplier Device Package S-PAK-5
Base Product Number MIC49300
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 750
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3A S-PAK-5