Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5201-30BS
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5201-30BS
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-223-3
Parameters
Manufacturer Micrel Inc.
Series -
Package Bulk
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 200mA
Current - Output 200mA
Current - Quiescent (Iq) 400 µA
Current - Supply (Max) 2 mA
PSRR 75dB (100Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package SOT-223-3
Base Product Number MIC5201
RoHS Status Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
REACH Status Vendor Undefined
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-223-3