FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5203-2.6BM5-TR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC5203-2.6BM5-TR
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7112
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA SOT-23-5
Parameters
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at /
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.6V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 80mA
Current - Output 80mA
Current - Quiescent (Iq) 750 µA
Current - Supply (Max) 3 mA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number MIC5203
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA SOT-23-5