FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5203-3.6BM4
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5203-3.6BM4
  • Package: TO-253-4, TO-253AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5682
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA SOT-143
Parameters
Mfr Micrel Inc.
Series -
Package Bulk
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 80mA
Current - Output 80mA
Current - Quiescent (Iq) 750 µA
Current - Supply (Max) 3 mA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-253-4, TO-253AA
Supplier Device Package SOT-143
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA SOT-143