FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5207-1.8BD5
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5207-1.8BD5
  • Package: SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 180mA TSOT-23-5
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 150mA
Current - Output 180mA
Current - Quiescent (Iq) 170 µA
Current - Supply (Max) 3 µA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C