FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5207-3.3BZ
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC5207-3.3BZ
  • Package: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 25
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 180mA TO-92-3
Parameters
Series -
Package Bulk
Product Status Obsolete
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 150mA
Current - Output 180mA
Current - Quiescent (Iq) 170 µA
Current - Supply (Max) 3 µA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device Package TO-92-3
RoHS Status RoHS non-compliant
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 500
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 180mA TO-92-3