FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5207-3.6BM5
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5207-3.6BM5
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 22
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 180mA SOT-23-5
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.6V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 150mA
Current - Output 180mA
Current - Quiescent (Iq) 170 µA
Current - Supply (Max) 3 µA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 180mA SOT-23-5