FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5210-2.8/3.0BMM
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC5210-2.8/3.0BMM
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4528
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 150mA, 150mA 8-MSOP
Parameters
Series -
Package Bulk
Product Status Discontinued at /
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 2
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V, 3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 150mA, 0.35V @ 150mA
Current - Output 150mA, 150mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
Current - Supply (Max) 2.5 mA
PSRR 75dB (100Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-MSOP
Base Product Number MIC5210
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 900
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 150mA, 150mA 8-MSOP