FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5211-1.8/2.5BM6
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5211-1.8/2.5BM6
  • Package: SOT-23-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 80mA, 80mA SOT-23-6
Output Type Fixed
Number of Regulators 2
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V, 2.5V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 50mA, 0.5V @ 50mA
Current - Output 80mA, 80mA
Current - Quiescent (Iq) 450 µA
Current - Supply (Max) 1.2 mA
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6
Supplier Device Package SOT-23-6
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Manufacturer Micrel Inc.
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 80mA, 80mA SOT-23-6