FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5213-3.3BC5
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5213-3.3BC5
  • Package: 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 12
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA SC-70-5
Parameters
Manufacturer Micrel Inc.
Series Teeny™
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 80mA
Current - Output 80mA
Current - Quiescent (Iq) 750 µA
Current - Supply (Max) 3 mA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package SC-70-5
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA SC-70-5