FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5219-2.7BM5
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5219-2.7BM5
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-23-5
Parameters
Manufacturer Micrel Inc.
Series -
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 500mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 8 µA
PSRR 75dB (120Hz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
Standard Package 1
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-23-5