FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5231-2.75YM5
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5231-2.75YM5
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10mA SOT-23-5The best way to save cost in purchasing electronic comp
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Standard Package 1
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.75V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 10mA
Current - Output 10mA
Current - Quiescent (Iq) 4 µA
PSRR 50dB (100Hz)
Control Features Enable
Protection Features -
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10mA SOT-23-5