FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5232-1.8YML
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5232-1.8YML
  • Package: 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 11
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10mA 6-DFN (2x2)The best way to save cost in purchasing electronic c
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Supplier Device Package 6-DFN (2x2)
Standard Package 1
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 10mA
Current - Output 10mA
Current - Quiescent (Iq) 3 µA
PSRR 55dB ~ 35dB (10Hz ~ 1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Reverse Polarity
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 10mA 6-DFN (2x2)