FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5235-1.8BM5
  • Manufacturer: Micrel Inc.
  • Product NO: MIC5235-1.8BM5
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8580
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Parameters
Mfr Micrel Inc.
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 24V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 35 µA
Current - Supply (Max) 4 mA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-23-5
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5