FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5236-1.8BMM
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC5236-1.8BMM
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9904
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-MSOP
Parameters
Series -
Package Bulk
Product Status Discontinued at /
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 150mA
Current - Output 150mA
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
Current - Supply (Max) 5 mA
PSRR -
Control Features Enable
Protection Features Load Dump, Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-MSOP
Base Product Number MIC5236-1.8
RoHS Status RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 700
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-MSOP