FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
MIC5249-2.85YMM
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: MIC5249-2.85YMM
  • Package: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 10
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-MSOPThe best way to save cost in purchasing electronic compo
Parameters
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package 8-MSOP
Standard Package 347
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 300mA
Current - Output 300mA
Current - Quiescent (Iq) 200 µA
PSRR 65dB (120Hz)
Control Features Enable, Reset
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-MSOP